Радни дан за природу у Парку природе „Русанда“

Меленци , 13. новембар 2015

Манифестација под називом „Радни дан за природу“ одржава се традиционално на више заштићених подручја широм Војводине а у Парку природе „Русанда“ организована је по други пут. Учесници ове акције били су представници Покрајинског секретаријата за урбанизам, градитељство и заштиту животне средине, Покрајинског завода за заштиту природе, управљача Парка природе „Русанда“ тј. Специјалне болнице за рехабилитацију „Русанда“, Општинске управе Нови бечеј, Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, наставници и ученици Основне школе „Др Бошко Вребалов“ из Меленаца, као и други заинтересовани љубитељи природе.

Помоћник покрајинског секретара, Јанош Добаи је у свом поздравном говору изнео основне информације о заштићеном подручју и истакао значај ове манифестаце, које су веома значајне за стицање нових сазнања о природним вредностима Парка природе „Русанда“ и одличне прилике да се заједнички делује на њиховом очувању, кроз конкретан рад на терену. Такође је нагласио да је веома битно да се овакве активности организују и у будућем периоду уз присуство што већег броја учесника. Присутнима се обратила и директорка Специјалне болнице за рехабилитацију „Русанда“, Проф. др Нада Наумовић и изразила задовољство да се Радни дан за природу поново организује у њиховом заштићеном подручју. У даљем говору осврнула се на активности, које су реализоване у протеклом периоду и представила неке од будућих планова на унапређењу заштите и промоције Парка природе „Русанда“.

Током радног дана за природу учесници су се укључили у рад на уређењу приобаља језера Русанда, чиме су створени предуслови за унапређење промотивних садржаја на овом делу Парка природе „Русанда“. Учесници су такође имали прилику да одслушају предавање Милана Ружића, председника Друштва за заштиту и проучавање птица Србије о активностима на очувању ретких и угрожених птица у Парку природе „Русанда“, као и да испрате постављање кутије за гнежђење за утине и сиве ветруше на стабло у близини радне акције.

September 2017