Састанак са представницима Шведске агенције за међународни развој и сарадњу

Нови Сад , 30. јануар 2017

Представници Покрајинског секретаријата за урбанизам и  заштиту животне средине, Драган Ђурица, помоћник покрајинског секретара за мониторинг и информациони систем, мр Христина Радовановић-Јовин, виши саветник-шеф Одсека за мониторинг животне средине и Светлана Марушић, виши саветник за чистије производње, одрживи развој и обновљиве изворе енергије, присуствовали су састанку са представницима Шведске агенције за међународни развој и сарадњу (SIDA), који је организовала Скупштина АПВ, 30. јануара 2017.г..

Од стране директора Шведске агенције за међународни развој и сарадњу, Ола Андерсона, истакнуто је да Шведска, као значајан дугогодишњи стратешки партнер РС у процесу приступања ЕУ и као један од највећих билатералних донатора у области заштите животне средине у Србији, планира да уложи више од 3 милиона евра у ову област на годишњем нивоу у периоду од 2017-2019.г.

На састанку су представљене програмске и пројектне активности Секретаријата у области заштите животне средине, као и могућности будуће сарадње у овој области. Истакнуто је да Секретаријат, у сарадњи са Министарством пољопривреде и заштите животне средине, већ дужи низ година има веома интензивну и успешну сарадњу са Шведском агенцијом за међународни развој и сарадњу на реализацији бројних пројеката у области заштите животне средине.

Секретаријат је укључен у реализацију неколико програма/пројеката које финансира Шведска агенција за међународни развој и сарадњу, и то: ЕNVAP - Програм подршке припреми за преговоре са Европском Унијом за поглавље 27 (представници Секретаријата су чланови радних група за спровођење ЕУ директива из области животне средине), PEID – Програм припреме приоритетне инфраструктуре у области животне средине за финансирање из фондова ЕУ - у оквиру овог програма планирана је израда потребне пројектно- техничке документације за пројекат ''Регионални центар за управљање отпадом Нови Сад'' и пројекат Подршка интегрисаном увођењу превенције и контроле загађења за велике пољопривредне фарме.

У разговору су дефинисане и области за будућу сарадњу, посебно у области управљања отпадом, мониторинга животне средине, управљања квалитетом амбијенталног ваздуха, развоја информационог система, заштите климе, подизања јавне свести и развоја едукативних програма и кампања. Представници Шведске агенције за међународни развој и сарадњу истакли су отвореност и спремност за сарадњу у свим областима.

June 2017