„Радни дан за природу“ у СРП „Делиблатска пешчара“ са компанијом Carlsberg

Нови Сад , 26. септембар 2013

Корн, 20. септембар 2013. у Специјалном резервату природе „Делиблатска пешчара“ одржана је заједничка волонтерска акција под називом „Радни дан за природу“. Акција је организована од стране Покрајинског секретаријата за урбанизам, градитељство и заштиту животне средине, а у сарадњи са ЈП „Војводинашуме“, ШГ „Банат“ Панчево, Покрајинским заводом за заштиту природе и компанијом Carlsberg.

Делиблатска пешчара је највеће европска континентална пешчара површине 350 км² са стаништем мозаичног екосистема – степске, шумске и мочварне вегетације, која представља центар биодиверзитета у Србији и Европи.

Циљ волонтерске акције «Радни дан за природу» на локалитету „Корн“ је заштита степског биодиверзитета и јединственог степског станишта од зарастања. Волонтери су чистили станишта од грања глога који отежавају одржавање степских ливада и како би се на том подручју лакше чувале природне заједнице. Степску вегетацију овога подручја треба одржавати испашом и кошењем, пошто је значајна за бројне заштићене врсте биљака и животиња..

Одазив је био изузетно добар, испред компаније Carlsberg је учествовало готово 100 људи, на челу са својим генералним директором за Србију Ralph Zigerlig. Представнике Покрајинског секретаријата за урбанизам, градитељство и заштиту животне средине предводио је секретар, др Слободан Пузовић и представницима медија изјавио „Окупили смо се да  дамо свој допринос десетогодишњем пројекту ревитализације степских пашњака. Морамо да спречимо нестанак вредних степских станишта, као и заштићених и ретких врста биљака и животиња. Проблем зарастања пашњака инвазивним врстама, пре свега глогом, решавамо на овом локалитету, активним мерама заштите и овакав модел ћемо применити и на друге делове Делиблатске пешчаре“, рекао је Пузовић.

Дугорочни пројекат «Ревитализавија степских станишта на Корну» спроводи се од 2002. године и премер је како се могу ускладити различити аспекти деловања на истом простору: активна заштита природе, шумарство, ловство, традиционално сточарство и еко туризам.

November 2017